Hackare startar sitt eget Wikileaks

16 juli, 2012

Hackarnätverket Anonymous har startat en egen sajt för dem som vill läcka dokument.

Den nya sajten Paranoia (Potentially Alarming Research: Anonymous Intelligence Agency) har funnit sedan mars i år, skriver dn.se.

Precis som Wikileaks bygger sajten på att personer anonymt kan läcka dokument.  

Paranoia vill presentera dokumenten på ett mer överskådligt sätt. Wikileaks material var ofta så omfattande att ingen orkat läsa igenom materialet.

”Anledningen till att ingen bryr sig om de här läckorna är att man inte kan göra något med dem. Vi gör materialet tillgängligt för alla som vill göra något med det, i ett ordenligt och användbart format”, säger en av Paranoias medlemmar i en chatt med Wired.

En annan skillnad mot Wikileaks, påpekar dn.se, är att Paranoia skickar ut dokumenten betydligt snabbare.

Taggar: Wikileaks, Anonymous

Kommentarer

Det finns 1 kommentar på sidan.


Kommentera
Inlagt av Therese mån, 2012-07-16 14:48
"Wikileaks material var ofta så omfattande att ingen orkat läsa igenom materialet." "En annan skillnad mot Wikileaks, påpekar dn.se, är att Paranoia skickar ut dokumenten betydligt snabbare." Kritiken mot WikiLeaks är illa underbyggd och dessutom motsägelsefull. Men att vara konsekvent kanske inte är så viktigt längre, så länge man får snacka skit om Assange?

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Noterat

Till minne av Bakjour

Har du – till skillnad från Journalistens krönikör Andreas Ekström – svårt att sluta gråta över Bakjours död? Vänd dig till Youtube och rys lite över ”Leet de parade”-hyllningen till den insomnade bloggen.

 

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies