Så går det för Radio Aftonbladet
Efter tre veckor i marknätet har Radio Aftonbladet långt kvar till de stora kommersiella konkurrenternas lyssnarsiffror – men nådde förra veckan drygt åtta procent av svenskarna.
Den 17 augusti drog Schibsted igång Radio Aftonbladets dagliga sändningar. Ledningen vill inte kommunicera vilka lyssningsmål som är uppsatta, men projektledaren Cajsa Lindberg sa inför premiären till Journalisten att hennes ingångsvärde var att det måste finnas ett tålamod och en långsiktighet:
– Det tar tid att förändra folks radiovanor.
Räckviddsmätningarna
Mediafacts är en tjänst som tillhandahåller transparent, kontrollerad och aktuell fakta som bygger på data från Sifo.
Radio mäts från augusti 2020 i en panel på 1550 dagligen rapporterande individer. Panelisterna bär en liten teknisk mätare som registrerar radioljud – vilken station som spelas, vid vilken tidpunkt och hur länge.
Veckoräckvidden anger andelen lyssnare som en genomsnittlig vecka har lyssnat på en radiokanal. Måttet anges i procent av befolkningen.
Källa: Mediafacts.se
Siffror från Mediafacts/Sifo, som Radionytt var först att rapportera om, visar att Radio Aftonbladet under premiärveckan nådde en daglig räckvidd på 2,9 procent av svenskarna. Två veckor senare hade den dagliga räckvidden sjunkit till 2,3 procent.
Veckoräckvidden var förra veckan 8,6 procent av lyssnarna. Det är en procentenhet mer än Sveriges Radios smalaste kanal P2. De kommersiella nationella konkurrenterna Mix Megapol och RIX FM nådde 22,4 respektive 22,3 procent av befolkningen.



























