Gå direkt till textinnehållet

Reporter kallad Norrlänningajävel

Fastighetsägaren gillade inte att Tidningen Ångermanlands reporter Tomas Izaias Englund ställde frågor till honom. Han skällde ut honom och kallade honom bland annat för "Norrlänningajävel".

Fastighetsägaren har flera fastigheter i Västernorrland, bland annat i Sundsvall, Skellefteå och Härnösand. Under en längre tid har det kommit klagomål från hyresgästerna. Tidningen Ångermanland beslutade sig för att göra en större granskning av ägaren till fastigheterna.
Det var något han inte gillade.

När reportern Tomas Izaias Englund ringer upp honom för en intervju går han till attack och slänger ur sig invektiv och försöker på alla sätt förödmjuka Tomas Izaias Englund. Bland annat kallar han honom för "Norrlänningajävel".
Tomas Izaias Englund håller dock huvudet kallt och argumenterar inte emot utan upprepar att han vill ställa några frågor.

– Jag blev överrumplad, är inte van vid att någon tar i från tårna. Dessvärre har han inte hört av sig efter att vi publicerat inspelningen av samtalet på vår hemsida. Jag skulle verkligen vilja intervjua honom, säger Tomas Izaias Englund.

Fastighetsägaren har enligt uppgift även skällt ut reportrar på Sundsvalls Tidning.

– En kollega på ST ringde till mig och sade att samtalet jag haft med honom var lindrigt i jämförelse med dem han fått, säger Tomas Izaias Englund.

Lyssna på samtalet på Allehanda.se här:

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret