Gå direkt till textinnehållet

Muhammed-tecknarna startar fond för yttrandefrihet

Konstnärerna som tecknat de kontroversiella bilder av profeten Muhammed som Jyllands-Posten publicerat instiftar ett pris till tidningstecknare som verkar för yttrandefrihet.

Konstnärerna som tecknat de kontroversiella bilder av profeten Muhammed som Jyllands-Posten publicerat instiftar ett pris till tidningstecknare som verkar för yttrandefrihet.

Medier över hela världen som använder bilderna uppmanas betala ersättning för dem till fondens konto.

Så sent som i går var tecknarna inne på att helt förbjuda vidare spridning av bilderna.

– Sedan dess har konstnärerna omvärderat sin hållning eftersom utvecklingen nu går så fort att man inte kan förutse vad som ska hända om fem minuter, säger Christian Dølpher, jurist på det danska journalistförbundet.

bryt

Nu accepterar tecknarna att bilderna används när medier i redaktionella sammanhang berättar om fallet. Danska förbundet kommer inom kort att fastställa vad man anser är skälig ersättning, pengar som alltså sätts in på den nya fondens konto.

Tecknarna förbjuder däremot att bilderna används i andra sammanhang, som på T-tröjor eller kaffekoppar.

hl@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.