Gå direkt till textinnehållet

Luleå Hockey inför prioriteringslista för fotografer

Luleå Hockey har infört en prioriteringslista där NSDs och Norrbottens Kurirens fotografer först får välja vilja platser de vill stå på hemmaarenan. Upplägget gillas inte av frilansfotografer.

Fotograferna på tidningarna i Norrbotten vände sig Luleå Hockey och klagade på att om de inte kom en timme före nedsläpp var ofta de bästa platserna runt arenan redan upptagna.


Luleå Hockey beslutade
då att fotograferna vid ackreditering skulle berätta var de ville stå och därefter upprättades en prioriteringslista. NSDs och Kurirens fotografer får först välja var de vill stå, därefter Sportbladet och Expressen och sedan Piteå-Tidningen, gästande medier, bildbyråer och frilansar.

– Det är ett system som alla tycker fungerar bra, utom frilansar. Jag tycker att det är rätt att prioritera NSD och Kuriren för att de är lokaltidningar. Tidigare skötte fotograferna själva var de skulle stå. Men det uppstod då klagomål eftersom lokaltidningarnas fotografer hade andra uppdrag och inte kunde komma en timme före nedsläpp, säger Robert Hedlund, pressansvarig på Luleå Hockey.

På Luleå Hockeys hemmaarena finns det flera platser reserverade för utsända fotografer: Fyra platser vid publikutgångarna, tre vid vänstra spelarbåset och två mellan spelarbåsen.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret