Gå direkt till textinnehållet

KB spärrar gammal barnporr

Kungliga biblioteket, KB, har efter samarbete med rikskriminalens barnaporrgrupp beslutat stoppa tillgängligheten av tidskrifter med barnpornografiska bilder. 

En genomgång visade att KB hade 21 tidskrifter med bildmaterial som är att betrakta som barnpornografi. Tidskrifterna är nu spärrade för utlåning i väntan på vidare utredning av vilka regler som ska gälla för materialet i fortsättningen.

På 70- och 80-talen var barnporr fortfarande lagligt och trycksaker med sådant material omfattades av lagen om pliktleverans, det vill säga den lag som säger att KB måste samla in och bevara allt som tryckts i Sverige, oavsett innehåll.

Efter en anmälan om barpornografibrott 2009 har allt pornografist bildmaterial till vidare spärrats, även alltså "vanlig" porr. Denna spärr bör kunna hävas nu i höst, skriver KB.se.

Annons Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Verifieras nyhetstjänst.

Senaste numret