Gå direkt till textinnehållet

JK utreder inte Ekwalls anmälan

Justitiekanslern inleder inte förundersökning om förtal efter sportjournalisten Patrik Ekwalls polisanmälan mot kändissajten Stoppa Pressarna.

Journalisten rapporterade i början av juni om polisanmälan som gjordes efter att Stoppa Pressarna i en artikel skrivit om en påstådd romans mellan Ekwall och en kvinna, kort efter att hans fru gick bort i cancer.

JK beslutar att inte gå vidare med fallet. Justitiekanslern är ensam åklagare när det gäller tryck- och yttrandefrihetsbrott, men åtal för förtal ska enligt brottsbalken normalt väckas av den som har utsatts för brottet i ett enskilt åtal.

JK konstaterar att åklagare bara i undantagsfall får väcka allmänt åtal; om det anses ”påkallat från allmän synpunkt”. Så är inte fallet med Ekwalls polisanmälan, enligt JKs beslut.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret