Gå direkt till textinnehållet

Efter Herlitz – ännu en toppchef lämnar

I går blev det officiellt att Gunilla Herlitz lämnar VD-jobbet på Bonnier News. Kort därefter hoppade även Pär Roosvall av, som också ingick i ledningen. Nu lämnar en tredje chef företaget. 

I går kunde Journalisten berätta att Gunilla Herlitz och Per Roosvall lämnar. I dag står det också klart att även Henrik Stangel lämnar Bonnier News. 

– Efter drygt nio spännande och utmanande år inom Bonnier känns det nu naturligt för mig att gå vidare, säger Henrik Stangel, försäljningsdirektör på Bonnier News, i ett pressmeddelande.

Stangel har arbetat fem år som annonsdirektör på Dagens Nyheter, tre år som VD för Dagens industri och har sedan 2014 varit ansvarig för all annonsförsäljning i Bonnier News.

– Vi har precis lanserat en ny affärsorganisation, säger Henrik Stangel. Arbetet med planering, organisation och implementering är nu avslutat och jag ser därför möjligheten till nya utmaningar.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.