Utgivarna till angrepp mot Telia
Organisationen Utgivarna är kritiska till att Telia fortsätter erbjuda fri surf för sociala medier, och kräver att svenska och europeiska politiker griper in om det behövs.
I augusti slog en dom i förvaltningsrätten fast att telekomjätten Telia bryter mot principerna om nätneutralitet genom att låta sina kunder surfa fritt på de globala sociala medie-nätverken. Senare under hösten välkomnade Utgivarna att Telia meddelat att man upphör erbjuda fri surf för vissa utvalda tjänster.
Men nu visar det sig, skriver Utgivarna i en debattartikel i Medievärlden, att operatören bara ändrat några detaljer i erbjudandet och i praktiken fortsätter att erbjuda kunder fri surf på sociala medier.
Utgivarna kräver att operatören tar frågan på allvar och "upphör med tjänster som ensidigt gynnar vissa företag. Om det nuvarande regelverket inte är tillräckligt starkt för att hindra detta och för att kunna uppnå faktisk nätneutralitet, måste svenska och europeiska politiker gripa in och se till att det skärps", skriver Utgivarnas styrelse med TV4s programdirektör Viveka Hansson i spetsen.
Samtidigt rapporterade Reuters i förra veckan att EU-kommissionen ska låta genomföra en fördjupad granskning av Telias köp av Bonniers tv-verksamhet.
























