TV4s utgivare om ljudfilen från Risbergska
skolskjutningen Det var självklart att publicera ljudfilen inifrån skjutningen på Risbergska där någon hörs ropa ”Ni ska bort från Europa!”. Det säger TV4 Nyheternas nyhetschef och ansvarige utgivare Fredrick Malmberg.
Prenumerant eller medlem i Journalistförbundet. Logga in här:
Logga inLäs Journalisten utan begränsningar
Förstå vad som händer i mediebranschen – med våra granskningar, reportage och analyser om journalistik och medier.
Journalisten Plus - detta får du
- Exklusiva granskningar av mediebranschen
- Initierad bevakning av journalistikens villkor
- Fördjupningar och analyser som ger sammanhang
- Intervjuer medbranschens nyckelpersoner
Vill du veta mer om tjänsten? Läs mer om Journalisten Plus här
























Helt rätt. Och där finns dessutom en möjlig ideologisk koppling, som myndigheterna verkar missat i sina första uttalanden.
Jag har ett högtalarsystem med bra återgivning, kopplat till datorn. Det är mycket tveksamt att det sägs just det som påstås. I alla fall för egen del. Dessutom är det inte styrkt vems rösten tillhör. Bättre att lägga tid på att utreda den tidslinje som som finns, och vilken är full med luckor.
Vem har ifrågasatt publiceringen?
Helt oansvarigt att publicera en obekräftad version. Märkligt att inte massmedia och journos tar sitt ansvar och lyssnar på polisen och andras uppmaning att invänta fakta.
För det första är det omöjligt att höra vad som sägs på filen, för det andra vet vi inte vem som säger det, eller var personen befinner sig. Alla vet också att det finns en confirmation bias, och att öronen “hör” det som hjärnan har lurat dem att höra. När TV4 dessutom lägger ut en text så förstärks självklart detta. Vi kan inte ens vara säkra på att inspelningen är autentisk och inte har manipulerats på något sätt. Nej, låt polisen sköta detta. Låt dem samla ihop allt material, göra sin utredning och förhoppningsvis bringa klarhet i vad som skett och kanske även få något slags svar på varför. Till dess bör alla som tror sig sitta inne på alla svaren enbart utifrån vad deras ideologi säger till dem ska sansa sig och inte göra skadan värre. Alla inom media har ett särskilt ansvar, och vi har redan sett exempel på riktigt grova övertramp i efterspelet till denna tragedi. Att Journalisten återger det som TV4 hävdar sägs på filen som om det vore ett faktum förtjänar också att kritiseras.
”Nej, låt polisen sköta detta”. Intressant synpunkt. Ska den styra behövs förstås inga journalister eller oberoende medier.