Tre av fyra mediechefer på Åland är svenskar
Inom kort kommer tre av fyra mediechefer på Åland att vara svenskar. När tjänster utlyses kommer fler ansökningar från Sverige än Finland, skriver Journalisti, finska Journalisten.
Den nya TV-chefen för Åland 24 är Carl Borgström med ett förflutet som producent för program som Robinson och Halv åtta hos dig. Nya Ålands chefredaktör Jonas Bladh kommer från Aftonbladet där han jobbat sedan år 2000.
Till Journalisti, finska Journalisten, säger Jonas Bladh att en av anledningarna till att han sökte jobbet är att hans fru kommer från Åland och att de varit flitiga Ålandsbesökare de senaste åren.
Att det är två svenskar som fått de senaste chefsjobben är ingen tillfällighet. Enligt Journalisti har det på senare tid blivit vanligare att de sökande kommer från Sverige. Antalet svenska journalister på åländska medier varierar. På TV-kanalen Åland 24s lilla redaktion på fyra personer är samtliga svenskar. På Tidningen Åland är sex av 20 reportrar svenskar och Nya Åland har för tillfället endast en reporter med svensk bakgrund.
På Ålands Radio är fem av 17 svenskar. Innan Ålands Radio blev ett självständigt bolag inom den svenska redaktionen på YLE var samtliga på redaktionen finlandssvenskar.
En anledning till att så många söker sig till Åland kan enligt Journalisti bero på att det finns ett överskott på utbildade journalister i Sverige.
Enligt Bertil Bergqvist på Ålands Radio, med ett förflutet på Radio Blekinge, behöver man inte kunna finska eller ha kunskaper om Finland för att klara jobbet som lokalreporter på Åland.
























