Gå direkt till textinnehållet

Tivoli räknar med att överleva

Nedläggningshotade serietidningen Tivoli med vänner har på kort tid fått nästan 1800 nya prenumeranter. - Vi har fått ett stort förtroende som vi ska försöka förvalta, säger chefredaktören Camilla Nyman.  

Sedan Dagens Nyheter för en dryg vecka sedan skrev att tidningen tvingas lägga ner av ekonomiska skäl har prenumeranterna strömmat in till Tivoli. I dagarna passerades 1 500-strecket, vid vilket Positiv förlag lovat se över möjligheterna till en nystart.

– Vi är jätteglada men lite överrumplade. Men vi har fått ett tydligt stöd och efterfrågan finns. Allt har gått väldigt fort. Vi ska nu se över saken och försöka hitta ett sätt att komma igång med utgivningen på nytt så snart som möjligt, säger chefredaktören Camilla Nyman.

 

 

 

 

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret