Gå direkt till textinnehållet

Sportreporter gömmer sig efter hot

En sportjournalist på Sveriges Radio Blekinge hotades till livet efter avslöjandet att en ny mittfältare var klar för fotbollsklubben Mjällby AIF. Nu gömmer han sig, uppger Sydöstran. (UPPDATERAD)

En sportjournalist på Sveriges Radio Blekinge hotades till livet efter avslöjandet att en ny mittfältare var klar för fotbollsklubben Mjällby AIF.

Under förmiddagen på tisdagen rapporterade reportern om hur den nye spelaren skulle rekryteras till klubben. Efter någon timme fick han ett samtal till jobbet.

Mannen som ringde var lugn och vältalig, berättar reportern Fredrik Persson för Sydöstran.

– Vi pratade några minuter totalt sett och han gjorde klart för mig att om Mjällbys affär med den nye tjecken skulle spricka skulle det vara det sista jag gjorde i livet, säger han till tidningen.

Hotet upprepades flera gånger och till slut lade Fredrik Persson på luren. Han informerade ledningen, som har polisanmält hotet.

Under onsdagen var Fredrik Persson i tjänst, men bor inte hemma, använder inte sin bil, och tar annan väg till jobbet än vanligt.

-En del av mig frågar om det är värt ett så högt pris att bedriva min journalistik, en annan del säger att sådana här personer aldrig ska få vinna, säger Persson till Sydöstran.

ck@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.