Gå direkt till textinnehållet

SD fick draghjälp i medierna

Medierna hjälpte SD till riksdagen, skriver Aktuellt i Politiken i sitt nya nummer. Men det finns skilda åsikter om det var på grund av för dålig granskning eller medial mobbing.

Pontus Mattsson, författare till boken "Sverigedemokraterna in på bara skinnet" säger till Aktuellt i Politiken att medierna lyfte fram hemska saker om Sverigedemokraterna som de inte skulle göra med andra partier. Bilden av att SD mobbas har stärkt stödet för partiet, menar han.

Mattsson menar att de kampanjer som Aftonbladet och Expressen drivit mot Sverigdemokraterna kan ha gett motsatt effekt.

– Expressen och Aftonbladet betraktas som en del av etablissemanget av dem som kan tänka sig att rösta på SD och de tror därför inte att dessa tidningar levererar sanningen, säger Mattsson till Aktuellt i Politiken.

Fredrik Sjöshult, politisk reporter på Expressen, tror snarare att utfallet i valet blivit ett annat om Sverigedemokraterna granskats än hårdare. Sjöshult framhåller att man inte ska skriva med budskap i nyhetsjournalistiken – men att Expressen på ledarplats tog ställning mot Sverigedemokraterna anser han var en väl balanserad hantering.

 

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret