Regeringen föreslår mer pengar till lokaljournalistik
Regeringen föreslår en förstärkning med ytterligare 140 miljoner kronor i mediestöd 2020, samt en ökning med 30 miljoner kronor redan i år. Journalistförbundet och TU välkomnar tillskottet.
Myndigheten för press, radio och tv bedömer att anslagen till presstöd och mediestöd måste höjas med en halv miljard kronor de kommande tre åren, och uppgav i en skrivelse till kulturdepartementet i juni att det fattas 50 miljoner kronor redan i år.
Nu föreslår regeringen en förstärkning av mediestödet med totalt 140 miljoner kronor nästa år, samt ett extra tillskott om 30 miljoner kronor i år.
– Att det finns en allsidig nyhetsförmedling i hela landet är avgörande för demokratin. Lokaltidningarna är oumbärliga för att det demokratiska ekosystemet i hela landet ska kunna upprätthållas. Nu vidtar vi en konkret och tydlig åtgärd, i enlighet med januariavtalet, för att värna den oberoende journalistiken i hela landet genom att förstärka mediestödet, säger kultur- och demokratiminister Amanda Lind i en kommentar.
Journalistförbundet välkomnar beskedet från regeringen.
– Som vi i förbundet lyft tidigare är det viktigt att regeringen är beredd att satsa resurser för att motverka att de vita fläckarna breder ut sig, kommenterar Ulrika Hyllert, Journalistförbundets ordförande.
Även branschorganisationen TU – Medier i Sverige välkomnar förslaget.
– Mediebranschen genomgår en genomgripande strukturomvandling och här spelar mediestödet en viktig roll i att säkra medborgarnas möjligheter till ett allsidigt medie- och nyhetsutbud, säger TUs vd Jeanette Gustafsdotter i en kommentar.





















