Pulitzerpris till Wall Street Journal
Wall Street Journal har fått sitt första Pulitzerpris sedan Rupert Murdoch tog över tidningen 2007.
Priset gick till tidningens reporter Joseph Rago i kategorin Editorial Writing för ett reportage om motståndet mot president Obamas sjukvårdsreform.
Andra vinnare var Los Angeles Times i kategorin Public Service för en artikelserie om korruption i staden Bell och Sarasota Herald-Tribune för ett undersökande reportage om brister i systemet med fastighetsförsäkringar i Florida.
I kategorin National Reporting gick priset till ProPublica, en icke vinstdrivande nättidning i New York, för sin bevakning av Wall Street under finanskrisen. ProPublica prisades i fjol för ett samarbete med New York Times för avslöjanden om dödsfall i New Orleans efter orkanen Katrina.
Pulitzerpriset delades första gången ut 1917. Priset delas ut i 21 klasser, bland annat journalistik, film, facklitteratur och musik.
























