Pekade ut Marcus och Martinus som Quislingar – frias
Tidningen Dagbladets publicering anmäldes till PFU, Norges medieetiska nämnd, som igår meddelade att den friar tidningen. ”Det finns mycket som är obehagligt i pressen”, kommenterade nämndens vice ordförande.
I samband med att de norska tvillingarna tävlade för Sverige i Eurovision skrev tidningen Dagbladets recensent: ”Och nu: Bröderna Qui…, förlåt, Marcus och Martinus”.
Publiceringen anmäldes av Marcus och Martinus pappa, som menade att den stred mot god pressetik. ”Att bli jämförd med Norges största förrädare och nazistledare anser vi bryter mot Vær Varsom-plakaten (De norska medieetiska spelreglerna, reds anm.). Ska det vara tillåtet att kalla Marcus och Martinus för Quislingar i offentliga medier? Det borde det inte vara – var går gränsen för vad som är acceptabelt att skriva i en stor tidning?”
Under PFUs senaste möte friades publiceringen, men några ledamöter konstaterade att den hade kunnat vara ett övertramp om bröderna fortfarande hade varit barn.
”Det finns mycket som är obehagligt i pressen, utan att det är i närheten av att vara ett pressetiskt övertramp”, kommenterade Ellen Ophaug, vice ordförande i PFU till norska Journalisten.