Gå direkt till textinnehållet

Örjan Björklund går till Dagens Samhälle

Örjan Björklund börjar på Dagens Samhälle som biträdande nyhetschef.

Tidigare i veckan rapporterade Journalisten om att Örjan Björklund sagt upp sig som chefredaktör på Lärarnas Tidning. Skälet var ”dribblandet med det publicistiska uppdraget” som Lärarförbundet ägnat sig åt.

Idag meddelar Dagens Samhälle i ett pressmeddelande att Örjan Björklund börjar som biträdande nyhetschef. Han har tidigare arbetat som redaktionschef på tidningen.

”Lite konstigt känns det eftersom jag tidigare jobbat här som chef i många år, även om redaktionen till stora delar är utbytt sedan dess. Men det betyder att jag kan tidningen och de ämnesområden den tar upp mycket väl och att jag därför kan vara en resurs i nyhetsarbetet från dag ett”, säger Örjan Björklund.

Dagens Samhälle anställer samtidigt Åsa Nilsson som ekonomireporter. Hon kommer närmast från en redaktörstjänst på Land Lantbruk och Land Skogsbruk.

Senaste numret

Annons
Fler avsnitt