Gå direkt till textinnehållet

Ny JO-kritik mot UD

490 dagar. Så lång tid tog Utrikesdepartementets sekretessprövning av Aftonbladets begäran om att få ut allmänna handlingar.

Justitieombudsmannen har flera gånger – senast för en månad sedan – kritiserat UD för att departementet inte följer Tryckfrihetsförordningens skyndsamhetskrav. Nu rapporterar Aftonbladet om ny JO-kritik mot UD.

Bakgrunden är en anmälan från Aftonbladet efter att UD dröjt ett och ett halvt år med att lämna ut de handlingar som reporter Rickard Aschberg begärt i samband med en granskning av statsrådens representation.

JO ska med anledning av den återkommande kritiken kontrollera Utrikesdepartementet, som får till i höst på sig att återkomma med vilka åtgärder som vidtagits för att något liknande inte ska hända igen, skriver Aftonbladet.

Annons Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 8 2025
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt