Kanal 5 och 9 till salu
TV-kanalerna 5 och 9 är till salu. Bland spekulanterna finns MTG, finska Sanoma och Schibsted. Prislappen ligger troligen på mellan sju och nio miljarder kronor.
Den tyska mediejätten Prosieben vill sälja sitt bolag SBS Broadcasting, som bland annat har verksamhet i Norden där de äger Kanal 5 och Kanal 9 samt radiokanaler som Mix Megapol och Vinyl. Enligt Dagens Nyheter måste en köpare troligtvis betala mellan sju och nio miljoner kronor för kanalerna.
Bland spekulanterna på SBS finns Stenbecks MTG som bland annat har TV3 på den norska marknaden och i Sverige dessutom TV6 och TV10. Sanomat som driver tidningar samt TV- och radiokanaler i Finland har också förekommit i spekulationerna. Även en annan nordisk granne kan vara intresserad av SBS Broadcasting: Schibsted. Det norska bolaget har sålt sina andelar i norska TV2 och förlorade kampen om att köpa in sig i TV4 i Sverige och kan vara intresserad av att göra ett nytt försök att starta en TV-kanal efter att Aftonbladets TV7 lades ner.
Bonnier äger TV4 och ett köp av flera TV-kanaler skulle eventuellt falla på att Bonnier får en för stor dominans på den svenska marknaden.
Det spekuleras även i att Rupert Murdoch och hans News Corp skulle vara intresserad av ett köp, men då gäller det hela SBS Broadcasting, inte enbart den nordiska delen.
























