Gå direkt till textinnehållet

“Jag är inte rädd”

Gefle Dagblads chefredaktör Anna Gullberg är van vid näthat och hårda tongångar i sociala medier. Men det verbala mordhotet mot henne var något nytt.

Det var i slutet av februari som Gävle­polisen ringde upp GDs chefredaktör Anna Gullberg och berättade att de hade upprättat en anmälan om olaga hot. I ett samtal med polisen hade en person med nära koppling till imamen vid Gävlemoskén – som GD granskat – uttalat ett eller flera dödshot mot henne.

Hoten kom två dagar efter GDs pub­licering om att en styrelseledamot i moskén delat bilder på en IS-flagga, tillsammans med uppskattande kommentarer.

– Jag tyckte att det var besvärligt, det var ett väldigt obehagligt samtal att få, att höra att någon hade uttryckt sig så om mig och att det hade samband med vår publicering, säger Anna Gullberg på telefon från hemmet.

Annons Annons

Hon är sjukskriven sedan ett par veckor – för en sedan länge planerad operation. Fler än en person har undrat om frånvaron hänger ihop med hoten, men så är alltså inte fallet.

– Jag går inte omkring och är rädd. Jag skulle inte kunna ha det här jobbet i så fall. Nu blir det en stor grej för att polisen tagit emot det här samtalet – men det finns andra frågor i den journalistiska vardagen som är väldigt nedbrytande, de ständiga påhoppen i sociala medier och på mejl. Särskilt som kvinna blir man i hög grad utsatt.

– Sådant är på sikt också ett allvarligt hot mot journalistiken. Det finns många som når en gräns för hur mycket ren skit de orkar ta helt enkelt.

Anna Gullberg konstaterar att hon upplevt den här typen av händelser och ”tråkiga kontakter” tidigare. Inte minst när SR Dalarna, där hon varit redaktionschef, granskade nazistiska Svenska Motståndsrörelsen som har säte i Dalarna.

– De är ju inte heller så himla roliga. Men det är ett högre tonläge i dag, vare sig det är de eller någon annan. Fast direkta hot mot liv och lem i kontakt med myndighetspersoner är ovanligare. På det sättet är det lite av en ny nivå.

En mängd tidningar har uttryckt sitt stöd efter dödshoten. Vilka reaktioner har du fått lokalt?
– Vi har fått ett starkt stöd, många läsare har hört av sig till oss. Jag har fått mycket mejl och det har skickats blommor. Samtidigt har det på andra ställen på internet, på just högerextrema håll, kunnats uttryckas att det är rätt åt mig – håll i din familj och passa dig!

– Ja, det är som vanligt. Du vet ju hur det är.

Har hoten påverkat ditt eller GDs arbete på något sätt?
– Inte i det stora. Men det är klart att när den här typen av händelser inträffar, och det som hände i höstas [ett bombhot mot GD uttalades i en liknande poliskontakt, vilket senare rubricerades som falskt larm], det är klart att det kan bli en anspänd situation för en del medarbetare. Klart att man tänker på det, det smyger sig in. Men det har inte påverkat oss i vårt uppdrag och i vår gärning.

Har säkerhetsnivån höjts på GD?
– På senare år har vi fått en förhöjd medvetandenivå kring säkerhet och att jobba med säkerhet på många sätt. Det tror jag att många svenska medier har fått anledning att fundera på. Jag tror det är fler i dag som anlitar säkerhetsföretag och inte bara förlitar sig på polisen.

Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 7/2025.
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt
Fler avsnitt