Gå direkt till textinnehållet

Hotad journalist mördad i Thailand

Journalisten Wisut Tangwitthayaporn skrev i tidningen Inside Phuket att han blivit hotad, några veckor senare mördades han.

Den thailändske journalisten Wisut Tangwitthayaporn hade i en serie artiklar granskat korrupta markaffärer på Freedom Beach i Patong och Nakalay Beach i Kamala.

Han skrev om affären i senaste numret av tidningen Inside Phuket som kom ut i december, och skrev då också att han utsatts för hot av personer som förlorat ekonomiskt på hans granskning.

I torsdags sköts Wisut Tangwitthayaporn ihjäl i morgontrafiken i Phuket Town. Mördarna färdades på motorcykel och bar hjälmar och har inte kunnat identifieras.

Phuket Reporter's Club har begärt att premiärminister Yingluck Shinawatra själv ska utse en ansvarig utredare eftersom man befarar att den lokala polisen inte kommer att klara att hitta mördarna och vem som har beställt mordet, rapporterar Phuket Gazette.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.