Försvunnen journalist tillfångatagen i Syrien
En video med den försvunna japanska journalisten Jumpei Yasuda har postas på sociala medier. Nu visar det sig att han har hållits fången i Syrien sedan juni 2015.
Den japanska frilansjournalisten Jumpei Yasuda har varit försvunnen i månader. Nu har han dykt upp i en video som postats på Facebook och Twitter. Det visar sig att ha sedan sitt försvinnande i juni förra året har hållits fången i Syrien. Det rapporterar IFJ, International Federation of Journalists.
I videon vädjar den tillfångatagna 42-åringen till den japanska regeringen att göra allt den kan för att få honom frigiven, den har i sin tur uppgett att de nu vidtagit åtgärder för att tillgodose Jumpei Yasudas säkerhet.
Enligt Japan Times så har den person som lagt upp videon på sociala medier fått den av representant från Nusrafronten. Japanska myndigheter bekräftar att det med största sannolikhet är Jumpei Yasudas som syns i videon.