Gå direkt till textinnehållet

Förbundet kräver högre OB-ersättning

Vikarier, OB, utlandstjänstgöring och givetvis löner. Det är några av de frågor Journalistförbundet kommer att driva i förhandlingarna med Tidningsutgivarna.TU-förhandlingarna startar den 3 april och omfattar journalister inom dagspressen.

Vikarier, OB, utlandstjänstgöring och givetvis löner. Det är några av de frågor Journalistförbundet kommer att driva i förhandlingarna med Tidningsutgivarna.

TU-förhandlingarna startar den 3 april och omfattar journalister inom dagspressen. Här är några av Journalistförbundets krav:

* Vikarier ska tillsättas för hela perioden. Arbetsgivaren ska inte kunna byta ut vikarien efter en tid för att komma runt Las-reglerna. Om vikariatet förlängs ska den ursprungliga vikarien ges företräde. Klubben ska få rätt att förhandla om vikariat som är längre än 14 dar.

* Journalister som arbetar utomlands ska omfattas av kollektivavtal och ha rätt till bland annat övertidsersättning och reglerade arbetstider.

* Multijournalister som till exempel redigerar, fotograferar och skriver, bör ges utbildning och löneförhöjning.

* Det finns ett missnöje med OB-systemet på en rad punkter. Förbundet vill ha en generell höjning av OB-ersättningen.

* Bättre löneutveckling, i synnerhet för kvinnor, äldre och journalister på landsorten.

– För att garantera en löneförhöjning åt dessa grupper kommer vi att begära ett stort generellt kronpåslag, säger Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén.

sw@sjf.se

Annons

Senaste numret

Fler avsnitt
Annons