Gå direkt till textinnehållet

Förbjöd användning av tidningskällare som toalett

Det är inte tillåtet att använda tunga droger och göra sina behov i källaren. Det skrev en HR-chef i ett mejl till de anställda på Berlingske Media i Köpenhamn.

Berlingske Tidendes redaktion på Pilestræde i Köpenhamn har en vacker takterrass som anställda kan använda. I dag, fredag, skickade HR-chefen Mads H. Rønnov-Jessen ut ett mejl till de anställda där han förklarade att det inte är tillåtet att använda illegala droger på taket.

”Intag av droger på arbetsplatsen kommer att leda till stränga straff och möjlig polisanmälan om det upptäckts”, skrev Mads H. Rønnov-Jessen enligt Journalisten.dk.

Men det är inte bara problem med droger på översta våningen, enligt mejlet. Även i källaren har det gjorts en intressant upptäckt, nämligen avföring.

”Jag kan inte säga om detta har samband med intag av illegala ämnen. Men någon har förorenat i vår cykelförvaring. Butikerna på Pilestræde har också tillgång till källaren, så jag hoppas att det inte är någon från vårt hus”, skriver HR-chefen.

HR-chefen förklarar vidare i mejlet att det inte är ett beteende som ”vi kunde föreställa oss när vi skrev vår personalpolicy.”

Mads H. Rønnov-Jessen säger till Journalisten.dk att han skickade ut mejlet för att personalen ska veta vilken policy som gäller.

”Jag har en känsla av att en del har uppfattningen att konsumtion av illegala substanser är något mellan dem och lagen. Men vi måste komma ihåg att det kan få personalmässiga konsekvenser. Så det är en varning.”

När det gäller avföringen i källaren säger han att det ”helt enkelt är äckligt”.

”Man kan diskutera det lämpliga att slå ihop de två meddelanden till ett. Men nu gjorde vi det eftersom det är fredag​”, sade Mads H. Rønnov-Jessen.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret