Värnamo Nyheter stärker varumärket med kultur
I veckan kan man se en stråkkvintett, en teaterensemble och en dansare spela, tolka och dansa Värnamo Nyheter. Kulturprojektet är ett sätt att stärka varumärket och locka nya läsare, förklarar redaktionschef Lars Alkner (bilden).
Vid lunchtid onsdag, torsdag och fredag kommer Smålands Musik och teater att tolka Värnamo Nyheter under stadsfestivalen Värnamodagarna.
Lars Alkner är redaktionschef och ansvarig utgivare på Värnamo Nyheter.
Hur kom ni på det här?
– Vi har gjort andra saker enligt samma linje, bland annat ett samarbete med småländska konstnärer som fick helt fria händer att skapa varsin helsida som publicerades i tidningen. De visas just nu som en separatuställning på konstmuseet Vandalorum. Vi har också låtit sex författare göra löpsedlar åt oss en dag, sex tolkningar av samma tidning. Det blev en litterär kortform av oss. I vanliga fall skriver vi om författarna eller teateruppsättningarna – här vänder vi på perspektiven. Det är ett sätt för dem att betala tillbaka.
Är ni först med att låta göra teater av dagens tidning?
– Jag har inte hört talas om någon som gjort det. Improvisationsteater finns ju, men inte utifrån dagens lokaltidning som givet innehåll. De får tidningen de ska tolka precis före föreställningen.
Vad vill ni åstadkomma med er kultursatsning?
– Alla projekten handlar om att stärka vårt varumärket och öka medvetenheten om oss. Värnamo Nyheter var länge ett självspelande piano, men även om vi har 47 000 läsare är det inte lika självklart att bli prenumerant längre. Vi vill skapa en nyfikenhet om oss. Vi uppfattades som lite tråkiga förut, nu har vi fått ett rykte om oss att få saker och hända. På kort sikt hoppas vi locka läsare och på lång sikt prenumeranter.
Fler delar i tidningens kultursatsning är en introduktionskurs i linedance där stegen som ska läras ut finns på ett uppslag i dagens Värnamo Nyheter. För sjätte säsongen har man också arrangemanget Blandbandet där lokala profiler spelar in ett kassettband med sina favoritlåtar. Samma dag som låtlistan publiceras i tidningen, spelas bandet upp i högtalarna på gågatan i Värnamo.
– Särskilt Blandbandet lockar många unga.
– Men om vi inte gör en bra tidning resten av året så spelar allt det här ingen roll, säger Lars Alkner.