Unga kvinnor tycker att läsarkommentarer är viktiga
Svenska Dagbladet lät Sifo fråga 1 000 slumpmässigt utvalda personer om de tyckte att läsarkommentarer är viktiga för en nyhetssajt. 51 procent av de tillfrågade ansåg att läsarkommentarer är viktiga.
Undersökningen visar också att 41 procent inte tyckte att läsarkommentarer är viktiga medan 8 procent var tveksamma eller inte visste.
I dagens SvD rapporterar tidningen om undersökningen. Den visar att både unga och pensionärer är mer positivt inställda till läsarkommentarer än medelålders personer. Även arbetare, arbetslösa, offentliganställda och lågutbildade, var mer positiva jämfört med tjänstemän, egenföretagare, privatanställda och högutbildade. Den grupp som är mest positiv är kvinnor i åldern 15-29 år (67 procent).



















