UD: ”Fanns inte plats att nämna Dawit Isaaks namn”
Utrymmesskäl. Det är Utrikesdepartementets svar på varför man valde att inte nämna de svenska samvetsfångarna Dawit Isaak och Gui Minhai under utrikesdeklarationen den 13 februari.
Som Journalisten rapporterat markerade utrikesminister Margot Wallström (S) tydligt mot förföljelser av journalister i regeringens utrikesdeklaration den 13 februari. Samtidigt fick hon kritik för att inte nämna de svenska samvetsfångarna Dawit Isaak och Gui Minhai vid namn vid samma tillfälle.
Nu kommenterar UD kritiken i ett mejl till Journalisten:
”Utrikesförvaltningen jobbar dygnet runt med att hjälpa de som sitter frihetsberövade. Arbetet pågår i våra bilaterala relationer, genom politiska kontakter, på våra ambassader och på vår konsulära enhet. I år valde utrikesministern att inte nämna namnen på alla dem som Sverige bistår av utrymmesskäl. Några namn är kända och kanske självklara, men var drar man gränsen?” skriver UD.