Gå direkt till textinnehållet

TV4 Plus satsar på korta sportnyheter

Nya kanalen TV4 Plus börjar sina sändningar den 9 mars. Fem minuter sportnyheter varje timme är ett av de fasta inslagen i tablån.

Nya kanalen TV4 Plus börjar sina sändningar den 9 mars. Fem minuter sportnyheter varje timme är ett av de fasta inslagen i tablån.

Programchefen Svante Stockselius och tablåansvarige Mikael Hernström siktar på att göra TV4 Plus till en bred underhållningskanal, som ska konkurrera med TV3 och Kanal 5.

En stor del av kanalens utbud ska kretsa kring spel, med ett nytt spelmagasin och med möjlighet till interaktivt spel via fjärrkontrollen.. Dessutom blir det temamagasin, som Håkan Matsons Mera Motor, och korta sportnyheter varje timme.

Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.