Gå direkt till textinnehållet

Thomas Mattsson slutar som chefredaktör på Expressen

På fredagsförmiddagen meddelade Expressens chefredaktör Thomas Mattsson att han slutar efter tio år på posten.

”Klockan 12 i dag slutar jag som ansvarig utgivare för bland annat Expressen, Expressen TV och Di TV. Nu söker styrelsen en ny chefredaktör som ska ’väcka, oroa och förarga’ – Expressens själva uppdrag, formulerat av den första chefredaktören Ivar Harrie redan 1944”, skriver Thomas Mattsson i sin blogg i Expressen.

– Det fria ordet och journalistiken är en del av Bonniers absoluta kärna. Thomas har med den äran tagit ett publicistiskt ansvar, värnat yttrandefrihet, breddat utgivarskapet och varit en god företrädare för Expressens ägare och medarbetare. Jag har förståelse för Thomas beslut och kommer definitivt att sakna hans debattiver och engagemang, säger Carl-Johan Bonnier i ett pressmeddelande.

– Thomas Mattsson har varit helt central i Expressens framgångsrika utveckling de senaste åren. Som publicist har Thomas ett unikt engagemang och har varit ovärderlig i den digitala transformation som Expressen genomgått det senaste decenniet. Hans engagemang och insatser för att kraftigt öka Expressens digitala räckvidd har varit avgörande för Expressens position på marknaden i dag. Inte minst när det gäller Expressen TV som tagit kliv fram som framtidens nyhets-tv, säger Anders Eriksson, vd Bonnier News och Expressen.

– Jag respekterar Thomas beslut, även om jag tycker att det känns tråkigt. Thomas har haft en viktig och central roll inom Expressen. Rollen som ansvarig utgivare har inte alltid varit enkel att hantera. Det har krävts mod, uthållighet och passion för att skapa det starka varumärke som Expressen står för i dag, säger Tomas Franzén, styrelseordförande för Expressen.

Tills vidare leds redaktionen av Klas Granström som tillförordnad chefredaktör och Karin Olsson som ställföreträdande ansvarig utgivare.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret