”Syftet kan inte ifrågasättas”
Den tidigare överåklagaren Sven-Erik Alhem anser att de Expressenjournalister som åtalats i Malmö för vapenbrott hade ett ädelt journalistiskt syfte som inte kan ifrågasättas. Men han är osäker på utgången av rättegången som inleds i dag.
Expressen köpte i oktober en pistol i Malmö i syfte att visa hur enkelt det vara att anskaffa illegala vapen i staden.
Trots att Sven-Erik Alhem anser att syftert var ädelt menar han att det finns en obehaglig aspekt på tidningens agerande i och med att Expressen betalade pengar till kriminella.
Alhem säger i dag till Expressen att den intressanta frågeställningen är om det hade varit möjligt för tidningen att på annat sätt visa hur lätt det är att skaffa vapen. Alhem kan i dag inte se det.
























