Gå direkt till textinnehållet

Svenska medier på plats i Kiev

Aftonbladet, Expressen, DN, SVT och SR har medarbetare på plats i krigshotade Ukraina. ”Skulle omständigheterna förändras har vi flera tydliga exit plans”, säger Aftonbladets Martin Schori om säkerhetsläget. UPPDATERAD 

Stora svenska medier har just nu reportrar och fotografer på plats i Ukraina. Aftonbladets team Staffan Lindberg och Jerker Ivarsson började rapportera från Kiev igår onsdag.

– Det är två av våra mest erfarna krigskorrespondenter. Att skicka dit dem var ganska självklart, vi försöker alltid vara på plats där stora nyhetshändelser äger rum i den mån det går, säger Martin Schori, ställföreträdande ansvarig utgivare på Aftonbladet.

Hur resonerar ni kring säkerhetsläget?
– Vi har gjort en lång, omfattande riskanalys tillsammans med vår säkerhetschef och konsulter. Just nu bedöms inte risken som jättehög för att något väldigt allvarligt ska ske där de befinner sig. Skulle omständigheterna förändras har vi flera tydliga exit plans.

Annons Annons

– De som vet absolut bäst är de som är på plats, dem har vi kontakt med ständigt och vi har en massa rutiner.

Vilket är uppdraget på plats?
– Det handlar om att träffa människor och lyfta fram deras berättelser och oro. Det går att göra väldigt mycket från desken också, det gör vi när det gäller världsledarnas utspel, men för att få röster måste man vara på plats.

Även Dagens Nyheter, Expressen, Sveriges Television och Sveriges Radio har medarbetare i Kiev. Från Expressen finns Mattias Carlsson och Niclas Hammarström på plats.

– Vi är i Ukraina för vår andra större reportageresa i år. Mycket närvaro och kontaktskapande i potentiella riskzoner har historiskt varit en viktig grund om, när, säkerhetsläget sedan förvärras, menar redaktionschefen Magnus Alselind.

– Som alltid i riskzoner så har vi en beredskap för att såväl kunna arbeta vidare när journalistiken kräver det, som att kunna avbryta arbetet om säkerhetsläget tvingar oss till det.

SR har just nu korrespondenten Johanna Melén i Kiev, och har rest till olika delar av Ukraina de senaste månaderna.

– Vi följer säkerhetsläget noga och förbereder för flera olika scenarier, inklusive worst case-scenario, tillsammans med vår säkerhetsavdelning, berättar Ekots utrikeschef Ginna Lindberg.

För SVT finns erfarne korren Bert Sundström på plats.

Dagens Nyheter har sedan januari haft olika team på plats, senast Anna-Lena Laurén med Anders Hansson. Just nu är Ingmar Nevéus på väg dit. 

– Det är självklart att vara på plats när Europa befinner sig i den allvarligaste säkerhetskrisen sedan kommunismens fall, säger DNs utrikeschef Pia Skagermark.

Fler avsnitt
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Gerda Nilsson-Tysklind, Kalla fakta, klippare.
Fler avsnitt
Fler avsnitt