Gå direkt till textinnehållet

ST och Dagbladet får gemensam redigering

17 redaktionella tjänster försvinner från Sundsvalls Tidning och Dagbladet och redigeringen samordnas.- Självklart finns det oro och de som mår dåligt av det här. Samtidigt har vi väntat på besked länge, det kanske är bättre att veta hur vi ska spara, säger STs skyddsombud Kristina Forsström.

Medarbetarna på ST och Dagbladet har länge vetat att det ska sparas på tidningarna. Nästa år ska Mittmediaägda ST-koncernens lönsamhet förbättras med 20 miljoner kronor. Chefredaktörerna har haft i uppgift att leta efter samordningsvinster mellan de två konkurrenterna. I går informerades medarbetarna om att redigeringen ska bli gemensam.

– Vi fick veta att vi får produktionsstyrd redigering: vi ska skriva direkt in i mallar. Det blir också gemensam redigering för ST och Dagbladet, säger Kristina Forsström på ST.

Tolv redaktionella tjänster ska enligt ledningens beräkningar försvinna på ST, och fem på Dagbladet, samt ytterligare tre administrativa tjänster.

– Självklart finns det oro och de som mår dåligt av de här. Ledningen har aviserat att man inte bara tänker gå på LAS, utan också ta in kompetens för tjänsterna, så ingen känner sig helt säker, säger Kristina Forsström.

– Det vi alla hoppas är att företaget ska vara klokt och hantera alla människor varsamt i det här. Vi är inte fler på företaget än att alla känner varandra och reagerar på det som händer andra.

Journalisten har sökt STs chefredaktör Mats Åmvall.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.