Gå direkt till textinnehållet

SJF och TU eniga: Utred ägarkoncentrationen

Under ett seminarium om mångfald ställde sig Tidningsutgivarnas VD Anna Serner bakom Journalistförbundets Agneta Lindblom Hulthén i kravet på en parlamentarisk utredning om mångfalden.

Under torsdagens seminarium om ägarkoncentration på Almedalsveckan i Visby presenterade Staffan Sundin, forskare vid Nordicom i Göteborg, statistik som visade att antalet medieägare sjunkit under det senaste decenniet. Han framhöll att ägarkoncentrationen var tydlig inom dagspressen, men inte på TV-marknaden.

Som gäst i publiken på seminariet fanns Anna Serner, Tidningsutgivarna, som ifrågasatte om Sundins statistik entydigt visade på ökad ägarkoncentration, eftersom flera mindre medieägare också tillkommit. Under den spontana diskussionen enades Journalistförbundets och Tidningsutgivarnas två ordföranden att ställa sig bakom ett krav på en parlamentarisk utredning av mediekoncentrationen och mångfalden i Sverige.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.