Gå direkt till textinnehållet

Självmordsbombare slog till mot TV-station

Självmordsbombare gick till attack mot en TV-station i Jalalabad i Afghanistan på onsdagen. Flera personer dog under den efterföljande eldstriden som pågick i tre timmar.

Statstelevisionens kontor i Jalalabad i östra Afghanistan angreps på onsdagen av fyra personer. En av dem sprängde sig själv vid ingången till byggnaden medan de tre andra tog sig in i huset och höll stånd mot säkerhetsstyrkor i nästan tre timmar.

Två av förövarna dödades och två lyckades fly, och eftersöks nu av polis. Fyra anställda vid TV-stationen samt två poliser dödades och 24 personer varav sju poliser skadades. IS har tagit på sig attacken. Det rapporterar New York Times.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.