(S) vill ha sändebud för Dawit Isaaks sak
Socialdemokraterna vill att regeringen utser ett sändebud som enbart ska arbeta för att den svensk-eritreanske journalisten Dawit Isaak ska friges.
Socialdemokraterna tycker att utrikesminister Carl bildt är för passiv i arbetet med att frige Dawit Isaak, som sitter fängslad i Eritrea.
"Det är inte så att jag tycker att den tysta diplomatin är meningslös och att vi ska lämna den. Men jag vill ändå ha mer uppmärksamhet kring frågan", säger Urban Ahlin, utrikespolitisk talesperson för Socialdemokraterna, till Expressen.
Urban Ahlin tycker att Sverige borde "bullra lite mer" och ser framför sig ett sändebud som ska vara en nagel i ögat på regimen i Eritrea.
Utrikesminister Carl bildt säger till Expressen att det redan finns ett sändebud som arbetar för Dawit Isaak.
























