Gå direkt till textinnehållet

Regler för returpapper kan hota tidningsbranschen

Nya regler om hur tidningspapper ska samlas in för återvinning riskerar att bli ett dråpslag för svenska tidningsföretag. Det varnar TU – Medier i Sverige för.

I juni förra året beslutade regeringen om förordningsändringar om producentansvaret för förpackningar och returpapper. Förpackningar och tidningspapper ska framöver samlas in ”bostadsnära” eller ”kvartersnära”, enligt beslutet. Det är producenterna av förpackningar och tidningspapper som ska bekosta insamlingen; i slutändan riskerar kostnaden alltså att falla på de svenska tidningshusen genom höjda papperspriser.

Enligt Anders Westermark som är TUs representant i producentorganisationen Papperskretsen kan det komma att handla om kostnadshöjningar på upp mot 25 procent.

– Det är ett skräckscenario, säger TUs vd Jeanette Gustafsdotter om siffran.

TU ser allvarligt på frågan och försöker nu agera på flera sätt. Jeanette Gustafsdotter pekar på två vägar för att komma framåt.

– Den ena lösningen är juridisk. Det finns förutsättningar för Naturvårdsverket, som är den myndighet som ska tolka den här förordningen, att säga att det är bra som det är när det gäller tidningspapper. Vi hoppas att genom uppvaktningar visa att när det gäller pappersåtervinning så är vi faktiskt bäst i världen, säger Jeanette Gustafsdotter.

En politisk öppning finns också, menar Gustafsdotter. I punkt 38 i Januariöverenskommelsen mellan S, Mp, L och C står det att ”för ökad effektiv hushållsnära insamling, bättre samarbete mellan kommunala och producentansvarssystem, och för högre återvinning, ska införandet av nya samordnade krav på lägsta servicenivå för hushållensavfall, inklusive förpackningar, tidningar, grovavfall och farligt avfall, utredas”.

– Den utredningen ska tillsättas 2021. Jag hoppas att man tittar på Januariöverenskommelsen innan man gör någonting, och att man under utredningen ser att vi är väldigt bra på återvinning av tidningar. Vi är bra nog, menar Jeanette Gustafsdotter.

– Om man ändå bestämmer sig för att förhasta sig måste man fundera allvarligt på vad man sätter igång. Å ena sidan har Miljöpartiet varit aktiva genom kulturdepartementet med bland annat sänkt digitalmoms. Det blir väldigt märkligt om samma parti genom miljöministern drar undan förutsättningarna för tidningsbranschen. Inte minst i tider av fake news och överbelastningsattacker är det väldigt viktigt att papperstidningar finns kvar.

TU har tagit upp sin oro med kulturministern och har bett om ett möte med miljöministern. Organisationen ska också träffa Naturvårdsverket.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret