Public service-bolagen uppfyller kraven – men brister finns
UR uppfyller sitt uppdrag utan några brister. SVT och SR uppfyller i huvudsak kraven från regeringen, men har ett par brister. Det slår Granskningsnämnden (GRN) fast efter att ha bedömt bolagens arbete under förra året.
Granskningsnämnden (GRN) bedömer varje år om public service-företagen uppfyllt uppdragen från regeringen. Det handlar bland annat om krav på ekonomisk effektivitet, att de ska spegla hela landet, samt sända program på olika språk och för olika målgrupper. Bedömningarna utgår från bolagens public service-redovisningar.
GRN menar att UR uppfyller sitt uppdrag som public service-företag helt utan brister. Det är första gången sedan de nya reglerna infördes som ett av bolagen gör det.
De brister som nämnden har funnit handlar om att SR och SVT endast delvis redovisat hur uppdragen fullgjorts när det gäller produktivitet. De båda företagen brister också när det gäller kravet att prioritera tillgängligheten till program för barn och unga med funktionsnedsättning.
Däremot uppfylls regeringens särskilda krav att texta och tolka program.
”SR har endast delvis uppfyllt kravet på att redovisa hur uppdraget har fullgjorts med avseende på nyckeltal som visar produktivitet”, skriver GRN. Bolaget har inte heller ”visat att kravet på att prioritera tillgängligheten till program för barn och unga med funktionsnedsättning är uppfyllt när det gäller unga”, fortsätter de.
När det gäller SVT menar GRN att bolaget ”endast delvis uppfyllt kravet på att redovisa hur uppdraget har fullgjorts med avseende på nyckeltal som visar produktivitet”, samt ”inte uppfyllt kravet på att sidoverksamheterna ska bära sina egna kostnader”, skriver de.
Vidare avslöjas bland annat att intäkterna från SVTs samarbeten med olika företag, exempelvis under Melodifestivalen, blev sammanlagt drygt 110 miljoner kronor under 2018.
























