Promedia rekryterar journalister
Tre nyhetschefer och flera reportrar ska rekryteras till tre tidningar i Promedia. Samtidigt pågår sparpaket i koncernen. ”Det är svårt att hitta journalister som vill stanna på mindre orter”, säger Thelma Kimsjö, ansvarig utgivare på tidningarna.
54 journalisttjänster ska bort inom Promediakoncernen, bland annat Nerikes Allehanda och Vestmanlands Läns Tidning drabbas hårt. Samtidigt rekryteras nu journalister till andra tidningar inom koncernen, genom extern annonsering.
Tre helt nya tjänster som nyhetschefer på Avesta Tidning, Fagersta-Posten och Sala Allehanda är utlysta. Dessutom vill Promedia rekrytera nyhetsreportrar och en sportreporter till Fagersta-Posten och Sala Allehanda.
– Det är ju väldigt roligt att kunna nyrekrytera. Vi har haft ett manfall i chefskadern där folk har slutat eller fått nya jobb inom koncernen eller gått i pension, det är därför vi rekryterar nyhetschefer både internt och externt, säger ansvarig utgivare Thelma Kimsjö.
– I Fagersta har vi en ganska ung bemanning, och där är det personer som har slutat av olika skäl. Någon har blivit kär och flyttat till Göteborg, och så vidare.
– Det är paradoxalt nog så att det inte är helt lätt att få folk till tidningarna på mindre orter. Många söker sig tillbaka till storstäderna och det är dyrt att pendla mellan till exempel Avesta och Stockholm.
– Det finns journalistjobb ute i landet.
De tre nyhetschefstjänsterna är nya. Tidigare har man haft redaktionschefer eller chefredaktörer, men i det omorganisationsarbete som fortfarande pågår har man valt att i stället tillsätta operativa nyhetschefer som också blir ställföreträdande ansvariga utgivare.
Sparpaketet och omorganisationsförhandlingarna är inte avslutade.
– Det har varit en koncentrerad ansträngning den senaste tiden. Vi har gjort ett relanseringsarbete av VLT efter en stor innehållsanalys som involverat hela redaktionen, och den omgjorda tidningen kom ut häromdagen. Nu är det dags för de andra mindre tidningarna att följa efter. Samtidigt pågår det förhandlingar och omorganisation som vi nu börjar rekrytera till, säger Thelma Kimsjö.

























