Gå direkt till textinnehållet
Så här ser det ut när man besöker OCCRP:s hemsida just nu.
Foto: Skärmbild

OCCRP utsatt för hackerattack

Den globala grävorganisationen OCCRP utsätts just nu för en omfattande hackerattack.

OCCRP skriver på sin hemsida att organisationen har blivit måltavla för ”en storskalig distribuerad överbelastningsattack (DDoS) som har gjort åtkomsten långsam och försvårat för läsare att nå organisationens granskande rapportering”.

Attacken inleddes i måndags och pågår fortfarande. Källan till attacken har inte identifierats.

”Angreppet verkar involvera ett stort internationellt botnät och en grad av samordning som tyder på betydande resurser. Angriparna har anpassat sina metoder som svar på försvarsåtgärder, vilket enligt OCCRP:s säkerhetsteam pekar på ett ‘mänskligt inslag’ bakom operationen. […] Nyligen gjorda uppgraderingar av OCCRP:s digitala infrastruktur förhindrade ett fullständigt avbrott. Utan dessa förbättringar skulle webbplatsen sannolikt ha varit otillgänglig i många timmar, uppgav säkerhetsteamet. Sajten är fortfarande online, men användare kan stöta på extra verifieringssteg som är utformade för att blockera automatiserad trafik”, skriver OCCRP vidare.

Annons Annons

OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) är en organisation som jobbar med att avslöja korruption och organiserad brottslighet tillsammans med ett globalt nätverk av grävande journalister. I nätverket ingår även svenska grävare och den svenske grävnestorn Nils Hanson är utbildningsansvarig, ”training manager”, på OCCRP.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.
Annons Hat och hot är brott.