Gå direkt till textinnehållet

Norska förbundet avbryter förhandlingar

Det norska journalistförbundet avbröt sent i går kväll avtalsförhandlingarna med arbetsgivarna. Medlare kommer nu att kallas in.

 Det norska förbundet har krävt ett generellt lönepåslag med 1 950 och ett låglönetillägg  på 974 kronor på årsbasis, vilket arbetsgivarna var beredda att gå med på.

Däremot vägrar arbetsgivarna att gå med på förbundets krav på ett extra lönetillägg på 12 000 kronor som kompensation för den dåliga löneutvecklingen de senaste tio åren.

– Vi har en dokumenterad löneeftersläpning, men arbetsgivarna mötte oss genom att gå till angrepp mot journalistavtalet. För att gå med på att ge oss något extra som kunde kompensera för eftersläpningen krävde de bland annat att förbundet skulle godta att slopa upphovsrättstillägget i journalistavtalet. Det gäller betalning för vidareanvändning av redaktionellt material på nätet och i mobiler. Det kunde vi inte acceptera och därmed strandade förhandlingarna, säger förbundsordföranden Elin Floberghagen till norska Journalisten.

Nu förbereder norska journalistförbundet medling och strejk.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.