Metall vill öka styrningen av LO-Tidningen
IF Metall föreslår en samordning mellan LOs kommunaktionsavdelning och LO-Tidningen. Chefredaktör Johanna Kronlid anser att förslaget är "omöjligt" att genomföra.
IF Metall föreslår en samordning mellan LOs kommunaktionsavdelning och LO-Tidningen. Chefredaktör Johanna Kronlid anser att förslaget är "omöjligt" att genomföra.
Till LO-kongressen i maj har nu motionerna börjat strömma in. En av motionerna, från IF Metall, rör LO-Tidningen (som senare i vår ska byta namn till Arbetet). Det skriver LO-Tidningen.
IF Metall skriver i motionen att LO-Tidningen och LOs kommunikationsenhet är "två ben som borde gå åt samma håll" och att "utan samordning går man lätt i otakt och förlorar rationella möjligheter".
IF Metall föreslår att en utredning ska tillsättas i syfte att se över hur kommunikationsenheten och LO-Tidningen kan samverka för att nå "ökad synergieffekt och slagkraft".
LO-Tidningens chefredaktör Johanna Kronlid anser att förslaget är dåligt, och att det är "omöjligt" att genomföra med nuvarande uppdrag.
– LO-Tidningen har i uppdrag från kongressen att stå för en oberoende journalistik, som ska vara helt fristående från LO. Kommunikationsenheten har ju ett helt annat uppdrag, säger Johanna Kronlid till Journalisten.
Vad tycker du om att IF Metall lägger en sådan här motion?
– Det är väl bra att de för fram sin åsikt, om det är detta de vill. Men jag har ju en annan åsikt.
























