Gå direkt till textinnehållet

Medier bjuds in till samtal om utländsk påverkan

Regeringen kommer att bjuda in medieaktörer för att diskutera samarbetsformer kring möjlig utländsk påverkan inför riksdagsvalet i höst.

Samtalen som regeringen avser bjuda in till är en del av arbetet för för att stärka Sveriges psykologiska försvar och freda svenska val från påverkansoperationer, som presenterades igår. En ny myndighet för psykologiskt försvar ska skapas.

Regeringen skriver att den även avser bjuda in ägarna till de största sociala plattformarna till diskussionen om möjlig utländsk påverkan inför valet.

Medieföretag kommer att erbjudas stöd i arbetet med att förbättra sin informationssäkerhet och ytterligare insatser ska göras för att motverka hot och hat mot journalister, skriver regeringen.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.