Gå direkt till textinnehållet

Kvartal värvar nytt

Viktor Barth-Kron, Ola Wong och Therese Boman blir nya medarbetare på tidskriften Kvartal.

Journalisten och författaren Ola Wong (bilden), 42, blir ny redaktör med särskilt ansvar för att utveckla kulturbevakningen hos Kvartal. Han har bevakat Kina under många år för svenska medier och vunnit både Guldspaden och ”Årets miljöjournalist”, skriver Kvartal i en artikel på sajten. Han ansluter i maj.

Viktor Barth-Kron, 33, har arbetat som journalist för DN sedan 2011 och gett ut två böcker. Han blir politisk kommentator hos Kvartal och ansluter i mars.

”Det ska bli väldigt roligt det här. Kvartal är en plattform med höga ambitioner och spännande tankar om hur man ska infria dem. Jag ser fram emot att bli en del i det bygget, och att få chansen att utforma en politisk bevakning som förhoppningsvis fyller en lucka för publiken”, säger Viktor Barth-Kron.

Annons Annons

Författaren Therese Bohman  har arbetat för Kvartal tidigare men kommer nu in på mer regelbunden basis som fristående redaktör.

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.