Kassem Hamadé på plats i Syrien: ”Kommer hamna i historieböckerna”
Expressens utrikesreporter Kassem Hamadé har bevakat Syrien sedan krigsutbrottet. Nu har regimen fallit – och han är på plats – igen.
Få svenska journalister har hunnit ta sig in i Syrien efter att Assadregimen föll i helgen. Men Kassem Hamadé är på plats i Damaskus, efter att ha tagit sig över gränsen från Libanon. Journalisten når honom på en dålig telefonlinje.
– Jag har bevakat Syrien sedan dag ett, jag var den första svenska journalisten på plats efter krigsutbrottet [2011]. Sedan dess har jag åkt överallt i Syrien, från norr till söder, bevakat regimen, Al-Qaida, Raqqa… Det är självklart att följa upp det som nu händer, säger han.
Att journalister är på plats är av stor betydelse, menar han.
– Det som händer här kommer att hamna i historieböckerna. Det är viktigt att vara här för att få en helhetsbild och för att kunna förstå det som kommer att hända framåt. Nu är det dag ett; regimen har avvecklat sig själv och vi har en grupp med ett förflutet som skrämmer många, men som försöker ge oss en bild av att de inte är som många tror, att de inte är brutala, extremister. Så det är viktigt både för mig och min rapportering att vara på plats.