Gå direkt till textinnehållet

Justin Trudeau fick Fox News att be om ursäkt

Kanadas premiärminister Justin Trudeau tvingade Fox News att be om ursäkt och avpublicera en tweet där den misstänkte för moskéskjutningen i Québec felaktigt uppgavs ha marockanskt ursprung.

Justin Trudeaus kommunikationschef Kate Purchase skickade ett brev till Fox News och protesterade mot den felaktiga information som kanalen hade publicerat efter söndagens attack mot det islamiska kulturcentret i Québec där sex personer sköts ihjäl och 19 skadades.

Strax efter attacken grep kanadensisk polis två personer, varav en var född i Marocko och en i Québec. På måndagen uppgav polisen att mannen född i Marocko släppts. Han var ett vittne till attacken och var inte misstänkt för något brott.

Senare på eftermiddagen tweetade Fox News – efter att polisen klargjort att mannen inte var misstänkt – att den som gripits för attacken var född i Marocko. I tweeten nämndes inget om den fransk-kanadensiske misstänkte, som har beskrivit sig själv som en anhängare av Donald Trump, invandringskritiker och med högerextrema sympatier.

Den felaktiga tweeten låg uppe i flera timmar och blev retweetad 900 gånger. I sitt brev till Fox News skriver Kate Purchase bland annat att tweeten vanhedrar minnet av de sex offren och deras familjer genom att ”sprida missinformation, spela identitetspolitik och sprida rädsla och så split”.

”Vi måste fokusera på att hålla våra samhällen trygga och enade i stället för att bygga murar och skapa grupper av syndabock. Att utmåla alla muslimer som terrorister är inte bara ignorant – det är oansvarigt”, skriver Kate Purchase i brevet till Fox News.

Inom några timmar bad Fox News om ursäkt för felet och avpublicerade den felaktiga tweeten. Det rapporterar The Guardian.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret