Gå direkt till textinnehållet

Journalister oroliga för att förlora jobbet

Närmare hundra procent av de svenska journalisterna anser att bantade redaktioner leder till att kvaliteten på innehållet sjunker. Hälften tror att den ekonomiska krisen kan leda till att de förlorar jobbet.

På frågan om besparingar och krisen i världsekonomin påverkar kvaliteten på journalistiken svarade 96 procent av de svenska journalisterna att det troligen är så. De danska och norska kollegerna är något mer optimistiska: 90 procent respektive 91 procent.

Hälften av de svenska journalisterna är oroliga för att förlora jobben på grund av den ekonomiska krisen. De norska kollegerna är mer optimistiska inför framtiden. 29 procent är oroliga för att förlora jobbet.  

Undersökningen gjordes av Nordiske Mediedager och 1 800 journalister svarade på enkätfrågan hur den ekonomiska krisen och nedskärningarna påverkar kvaliteten på journalistiken och jobben.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.