Gå direkt till textinnehållet

Journalister flest på Twitter

Fortfarande är det journalister som har flest följeslagare på Twitter, personer som Niklas Svensson, Thomas Mattsson, Jenny Strömstedt, Björn af Kleen, Ebba von Sydow, Fredrik Virtanen, Emanuel Karlsten och Jan Gradvall. Det visare en undersökning som företaget Intellecta gjort

I den grafik som Intellecta tagit fram bildas det ett kluster runt dem som har många följeslagare som i sin tur har många följeslagare.
– Att ha många följeslagare innebär inte att man har inflytande. Det visar hur central man är i ett närverk, säger Hampus Brynolf på Intellecta som tagit fram undersökningen.
Men det håller på att ske en förändring på Twitter. Journalister är inte längre i majoritet bland de som den senaste månaderna registrerat sig på Twitter, ett tecken på att Twitter blivit vanligare bland befolkningen. I dag finns det 300 000 registrerade Twitter-konton i Sverige.
– Det är vanligt att man följer dem som har samma intresse, det gäller både journalister och andra. Det går att befinna sig på Twitter i en bubbla av likasinnade, säger Hampus Brynolf.
Grafiken finns på http://twittercensur.se.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.