Journalister bildar genusnätverk
Kvinnliga journalister startar ett nätverk för journalister med ett genusperspektiv. Nätverket ska bli ett stöd för dem som vill se fler kvinnor på tunga befattningar.
Kvinnliga journalister startar ett nätverk för journalister med ett genusperspektiv. Nätverket ska bli ett stöd för dem som vill se fler kvinnor på tunga befattningar.
– Könsfördelningen inom journalistkåren är jämn, men ändå är det lättare att tillämpa jämställdhet i teorin än i praktiken, säger Jenny Rönngren, reporter på TCO-tidningen och en av initiativtagarna till nätverket.
Hon anser till exempel att det är lätt att skriva om jämställdhet och låta kvinnor få uttala sig om att de tjänar för lite. Det är svårare att komma åt att vissa frågor som anses tunga är förknippade med män.
bryt
– Vi vet inte hur vi ska komma åt det, vilket är en anledning till att vi startar nätverket. Vi vill diskutera sådana problem och strategier för att lösa dem.
Nätverket håller ett första möte i Journalistförbundets hus den 8 mars. Erika Cervantes från Internationella genusnätverket för journalister berättar om tio års arbete med ett nätverk i hemlandet Mexiko.
hl@journalisten.se





















