Gå direkt till textinnehållet

JMK får behålla studentkår

Studentkårerna vid journalistutbildningen i Stockholm, JMK, får behålla sin status som studentkår även med den nya lagstiftning som införts i samband med kårobligatoriets avskaffande.

Det står klart efter ett beslut från Överklagandenämnden för högskolan. Stockholms universitet ville bara låta Stockholms universitets studentkår behålla sin kårstatus eftersom den företräder alla studenter oavsett institution.

Men nämnden konstaterar att majoriteten av eleverna på JMK tillhör en institutionsanknuten kår och att denna kår därför ska få status som representant för institutionens studenter.

Annons
Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.